Перший земельний форум «Доступ до фінансів та лізингу»

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

«В активному пошуку»: питання нових фінансових інструментів для аграріїв обговорили учасники Першого земельного форуму «Доступ до фінансів та лізингу»

29 листопада у Києві відбувся Перший земельний форум «Доступ до фінансів та лізингу», організований Юридичною групою EUCON. Представники державних структур, банків, лізингових та фінансових компаній, бізнесу та агросектору зібрались, аби обговорити шляхи пошуку нових фінансових джерел для аграріїв, наявні програми підтримки розвитку, кредитування та лізингу, майбутні проекти та окреслити майбутні перспективи.

ФОТОЗВІТ

GEX_6964_новый размер

Захід розпочався вітальним словом організаторів та за сумісництвом модераторів першої панельної дискусії на тему «Звідки українці візьмуть гроші на купівлю землі» Ярослава Романчука, адвоката, керуючого партнера Юридичної групи EUCON, та Анатолія Мірошниченка, адвоката, старшого партнера Юридичної групи EUCON, д.ю.н. Так, Ярослав Романчук відзначив, що головна мета форуму – обговорити питання доступу до фінансів та рівня готовності держави допомогти бізнесу у реалізації нових інструментів. У свою чергу, Анатолій Мірошниченко підкреслив зміщення фокусу дискусії з рішення про відкриття ринку землі як такого на механізми доступу потенційних покупців та користувачів землі до нових інструментів.

GEX_7086_новый размер

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Інна Мєтєлєва, докладно розповіла учасникам про нові фінансові інструменти, зокрема розробки нових законопроектів. Крім того, спікер зазначила, що за новим державним бюджетом передбачені фінансова підтримка сільгоспвиробників та здешевлення відсоткової ставки. «Основна причина не доступності кредитів для фермерів – не знання вимог та відсутність спроможності надати заставу», – зазначила пані Мєтєлєва. Так, за словами експерта надалі держава братиме на себе ризики, пов’язані із поверненням кредитів банкам, а також здійснюватиме контроль шляхом створення фермерського реєстру.

Ліна Доценко, к.е.н., голова правління Аграрного Дорадчого Центру BRIDGES (США), звернула увагу учасників на те, що реформа сприятиме розвитку кредитування та страхуванняв Україні. На думку спікера, головний виклик для фермера – отримати кредитування та мати спроможність закрити цей кредит. Пані Доценко також поділилась подробицями американського досвіду подібних інструментів, а також заявила, що українські фахівці матимуть змогу поспілкуватись з американськими колегами та перейняти їх досвід.

На думку Олексія Мушака, радника Прем’єр-міністра України, головною проблемою є «витягання з тіні» 40% земельного ринку. Пан радник підкреслив увагу на тому, що за новим законопроектом землі купуватимуть лише українці, а найбільші агрохолдинги не зможуть скуповувати землю.

Микола Горбачьов, президент Української Зернової Асоціації, долучившись до колег, зазначив, що єдиним органом, який може надати аграріям будь-які гарантії, є держава. Окрім того, експерт окреслив функції держави в аспекті земельної реформи.

Дмитро Ливч, керівник аналітичного відділу, проектний менеджер EasyBusiness, сфокусувався на тому, що Україна повинна втілити максимально ліберальну в межах реалій ринкову систему. Також спікер звернув увагу слухачів на необхідність набуття бізнесом прозорості, професійного консультування аграріїв та зростання рівня страхування.

Друга сесія була присвячена питанню практичних аспектів доступу до кредитів та лізингових програм. Модерував її шеф-редактор Інформаційного агентства «Фінансовий клуб» Руслан Чорний.

GEX_7425_новый размер

Відкрив сесію виступом на тему «Вимоги банку до позичальника/фермерського господарства»директор з продажу клієнтам корпоративного бізнесу АТ «Альфа Банк» Олексій Ступак. Спікер розповів учасникам про шляхи фінансування фермерських господарств, зупинився на питаннях формату майбутнього ринку, реєстрів, нелегального переходу від власника до власника. Пан Ступак підкреслив, що відкриття ринку землі дасть поштовх не лише розвитку сільського господарства, але й дасть можливість перейти аграріям на новий рівень технологій:  «Розвиток ринку землі дасть можливість залучати гроші в робочий капітал і перейти на більш ефективні технології з можливістю отримання великих врожаїв, зокрема».

Сергій Гунько,  спеціаліст з управління проектами,  (проект «Аграрні розписки в Україні», IFC), у межах теми «Аграрні розписки: ефективні практики залучення фінансування» говорив про особливості втілення проекту запровадження аграрних розписок в Україні, роботу реєстру аграрних розписок, запит на кредитні програми з відкриттям ринку землі, визначення аграрної розписки та межі її використання та ін.

Генеральний директор «ОТП Лізинг» Андрій Павлушин, виступаючи на тему «Купити землю замало, її ще потрібно обробити. Якими лізинговими програмами може скористатися аграрій?», представив лізингові програми компанії «ОТП Лізинг», аграрний портфель «ОТП Лізингу», розповів про  види лізингу, з якими працює компанія, партнерів, про процес реалізації техніки через лізинг та банківську підтримку аграрних розписок.

Андрій Мартин,  заступникголови Ради «Земельна спілка України», оцінювач, д.е.н., зазначив, що ціна на українські землі не може відповідати європейським, а вартість землі залежить від дохідності майна. Також спікер окреслив діяльність оцінювачів землі в Україні, процес порівняння ціни, середню орендну плату за землю, експозицію товару на ринку та ін.

Останнім у межах сесії став виступ Володимира Шалаєва,  керуючого партнера Групи компаній «УВЕКОН», FRICS, на тему «Ринкова оцінка земельної ділянки як предмета застави». Так, експерт зазначив, що існує потреба у зниженні ставки капіталізації, а також, що Україна готова до здійснення об’єктивної ринкової оцінки земельної ділянки для застави.  Окрім того, фахівець зосередився на особливостях методів здійснення ринкової оцінки.

Форум завершився третьою сесією на тему «Купівля землі за кредитні ресурси: юридичні та податкові наслідки. Ризики, виклики та захист від рейдерства», яку модерувала Світлана Позова – віце-президент «Всеукраїнського бухгалтерського клубу Баланс».

GEX_7465_новый размер

Про організаційно-правові формиаграрних підприємств,питання важливості прозорості корпоративної структури, командитні товариства,комплаєнс-аналіз та ін. розповів у межах теми «Прозора структура власності, бездоганна репутація власника та керівника господарства – вимоги сьогодення до позичальника» Ярослав Романчук«Найцінніший актив у аграрія – це його репутація», – підкреслив спікер.

Лариса Врублевська,  аудитор, керівник практики бухгалтерського та податкового обліку Юридичної групи EUCON, детально описала вимоги до бухгалтерського та податкового обліку фермерського господарства/позичальника, зокрема, вказавши, що фінансова звітність є джерелом для аналізу; підкреслила, що облік у фермерських господарствах залежить від організаційної форми; облік має свідчити про стійкість та перспективність бізнесу та ін. На думку експерта, важливим аспектом є облікова політика, оскільки правильно організована облікова політика – необхідна передумова охорони майнових прав і законних інтересів фермера.

Євген Петренко,  адвокат, керівник практики захисту бізнесу Юридичної групи EUCON, поділився з учасниками інформацією щодо агрорейдерства в Україні.  Актуальність теми рейдерства в Україні була і буде, про що свідчать наведені  Євгеном Петренко статистичні дані рівня рейдерства. Зі слів спікера найбільш вдалим інструментом захисту від рейдерства є послідовна, виважена політика в корпоративному структуруванні бізнесу, прозорість бухгалтерського обліку, чітка вертикаль управління компанією. З метою захисту компанії від рейдерства адвокат рекомендував  проведення правового аудиту компанії, розробку стандартів компанії  та проведення навчальних  тренінгів для персоналу компанії. “Тож, щоб не стати жертвою рейдерства, до нього потрібно бути готовим”, – підсумував свій виступ Євген Петренко.

Анатолій Мірошниченко у межах теми «Важливі аспекти юридичної «чистоти» земельної ділянки, яка купується» розповів про цільове призначення земельної ділянки, питання титулу, про земельні ділянки, що перебувають в оренді, «поновлені» договори оренди землі і т.д.  Зокрема, спікер звернув увагу на проблеми, які можуть виникнути під час поновлення договорів оренди, а саме двозначність тлумачення закону про оренду землі. Так, зі слів пана Анатолія, одні формулювання закону можна витлумачити як автоматичне поновлення договору оренди, інші вказують на необхідність укладення додаткової угоди. А саме головне, що дотепер немає єдності в судовій практиці з даного питання. «Може бути несподіванкою для орендодавця і орендаря той факт, що на земельну ділянку продовжує претендувати попередній орендар. З іншого боку, попередній орендар добросовісно може розраховувати на те, що договір оренди автоматично був поновлений, але земельна ділянка була передана іншій особі», – підкреслив Анатолій Мірошниченко.

На завершення приватний нотаріус Василь Кузмич поділився  правовими тонкощами нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу та застави земельної ділянки. Спікер зазначив, що при оформленні договору купівлі-продажу земельної ділянки повинні бути пред’явлені наступні документи:  державний акт на землю або це може бути свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, а також витяг з державного земельного кадастру та експертна оцінка земельної ділянки.

Учасники заходу мали змогу продовжити спілкування з експертами після закінчення основної частини форуму, зокрема обговорити окремі аспекти розглянутих питань, нові ідеї та проекти, поділитися враженнями та отримати відповіді на усі запитання. Форум відзначився продуктивним роботою, конструктивним обговоренням окресленої тематики, активними дискусіями та великими планами на майбутнє. Команда Юридичної групи EUCON дякує усім учасникам та партнерам та чекає зустрічі на майбутніх заходах! Stay tuned!

Зв’язатися з нами

Надіслати запит