Відбувся II міжнародний форум "Трансфертне ціноутворення - 2016" - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Відбувся II міжнародний форум “Трансфертне ціноутворення – 2016”

24 березня 2016 року в Києві відбувся другий міжнародний форум «ТРАНСФЕРТНЕ ЦІНОУТВОРЕННЯ-2016», який вважається одним із ключових майданчиків для обміну думками та професійними порадами від практиків у сфері трансфертного ціноутворення (далі – ТЦ).

[:]

Форум зібрав майже 200 учасників і надав можливість обговорити першу практику застосування норм податкового законодавства у сфері  ТЦ з представниками контролюючих органів (ДФС), судової гілки влади і консультантами, які супроводжують компанії в різних галузях економіки.

Організаторами заходу виступили Рада незалежних бухгалтерів та аудиторів України, Міжнародний правовий центр EUCON, Асоціація податкових радників і Міжнародний аудиторський союз.

Перша панельна дискусія задала тон всьому заходу. У ній взяли участь заступник Міністра фінансів України Олена Макеєва, народний депутат, заступник голови Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Андрій Журжій, начальник Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Євген Бамбізов, директор Департаменту податкового та митного аудиту ДФС України Наталія Рубан. Модераторами панелі виступили організатори  щорічного форуму – адвокат, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON Ярослав Романчук та аудитор, керуючий партнер Міжнародного аудиторського союзу  Лариса Врублевська.

8

Відкриваючи форум, адвокат, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON Ярослав Романчук акцентував увагу на зростаючий інтерес до питань ТЦ в контексті плану BEPS, а також повідомив, що 21 березня на спільній нараді керівництва НБУ, ДФСУ і Антимонопольного комітету було прийнято рішення про розробку загальної стратегії по деофшорізаціі бізнесу в контексті впровадження плану BEPS.

У своєму виступі заступник Міністра фінансів Олена Макеєва зробила акцент на тому, що заходи передбачені планом  BEPS, що будуть проводитись в рамках боротьби з розмиванням податкової бази  безперечно поступово будуть імплементовані у національне  законодавство України, проте це не буде швидким процесом.

p_38

Наталія Рубан проінформувала про організацію роботи підрозділів, які контролюють дотримання законодавства з ТЦ. Було зазначено, що за 2013-2014 звітні періоди ДФС встановлено 109 фактів порушення платниками податків своєчасності і повноти подачі звітів. Шляхом самостійних коригувань за 2014 рік 96 платників збільшили об’єкт оподаткування податком на прибуток на 379 млн.грн., а в 2015 році – відповідно 121 платник і 913 млн. грн.

Представники виконавчої влади відповідали на питання, пов’язані з імплементацією та реформуванням податкового законодавства в частині ТЦ. У свою чергу Євген Бамбізов поінформував про прийняте рішення закріпити за кожним великим платником податків консультанта-представника ДФС а також  повідомив інформацію щодо першої  практики перевірок в сфері ТЦ.

11694159_1745321185749980_3812849576066812489_n

В свою чергу Лариса Врублевська підкреслила, що сьогодні підготовка документації по ТЦ є обов’язком платника податків, тому обґрунтуванням рівня цін необхідно займатись своєчасно і в першу чергу про це мають пам’ятати ті компанії, які підпадають під критерії ризиків, що виявляються за наслідками моніторингу контрольованих операцій.

Якщо узагальнити, то відповіді чиновників дають можливість зробити висновок, що в 2016 році кардинальних змін в законодавчому полі очікувати не варто, а також було «обіцяно», що контроль за дотриманням вимог ТЦ буде відбуватися виважено і обережно. Перевірки ж будуть проводитися по тим компаніям, які здійснюють агресивне податкове планування і явно ухиляються від оподаткування, зловживаючи нормами угод про уникнення подвійного оподаткування.

GEX_1207

Про міжнародне податкове планування через призму рішень G20 та OECD розказала аудитор Міжнародного аудиторського союзу Жанна Білобловська. Зокрема, вона детально зупинилась на шести напрямах заходів плану BEPS. Слід пам’ятати, що правила BEPS лише визначають напрями та не являються обов’язковим до застосування законодавством. Серед принципів сучасного  податкового планування було приділено особливу увагу принципу необхідної економічної присутності – «Substance», який передбачає що  на території держави має бути присутньою реальна працююча компанія.

Про особливості застосування правил ТЦ на прикладі Білорусії розказав Олексій Дар’їн, керівник податкової та комерційної практики юридичної компанії REVERA.

Друга сесія форуму була присвячена актуальним питанням звітної кампанії 2015 року.

Про методи обґрунтування рівня цін з точки зору наявності та доступності інформації про порівнювані операції розповіла аудитор Міжнародного аудиторського союзу Оксана Пузько. Вона також надала рекомендації щодо джерел пошуку даних для застосування різних методів ціноутворення та пояснила їх застосування на практичних кейсах.

GEX_2138

На питаннях підготовки документації зупинилась Лариса Врублевська. Відповідно до чинного законодавства на платників податків, що здійснюють контрольовані операції, покладено обов’язок вести та зберігати документацію щодо ТЦ. Лариса Врублевська поділилась досвідом та надала рекомендації щодо ефективного алгоритму підготовки документів, пояснила яким чином здійснювати апдейт пакету документації за попередній звітній період та як зняти зайві ризики. В цьому контексті компанія має здійснювати підготовку документації з урахуванням загальної політки у рамках групи компаній та дотримуватись ряду основоположних принципів.

Особливістю форуму стало також те, що нарешті з’явилися перші кейси по здійсненню перевірок платників податків, чому була присвячена значна частина часу.

Зокрема, у рамках третьої сесії було розглянуто питання податкового контролю, формування стратегії захисту інтересів платника податків, перший досвід аргументування рівня цін та судова практика. Модератором сесії був директор Науково-дослідного інституту фінансового права, член Асоціації податкових радників Дмитро Серебрянський.

Про фактори підвищеного ризику , які можуть призвести до перевірки, розповів адвокат Міжнародного правового центру EUCON Володимир Бевза. Володимир вказав на значну кількість факторів ризику проведення контрольно-перевірочних заходів ДФС України . В даному випадку платникам податків слід впроваджувати командний підхід до роботи фахівців в процесі виконання правил ТЦ, з урахуванням того, що податкові органи знаходяться в процесі постійного розвитку і переймають зарубіжний досвід податкових адміністрацій.

GEX_2571

Начальник відділу перевірок ТЦ Департаменту податкового та митного аудиту ДФС України Микола Мішин в свою чергу розповів не тільки про підхід, підстави і процедури здійснення перевірок, а також зупинився на конкретних кейсах. За його словами вже проведена перевірка 3 платників податків, 5 компаній почали перевіряти і в найближчих планах розпочати перевірки ще 5 платників. Також Микола Мішин пояснив суть процедури проведення опитувань посадових осіб в рамках моніторингу рівня цін в контрольованих операціях. Такий інститут на практиці ще не застосовувався, але найближчим часом планується його використати. Разом з цим чинним законодавством не передбачається відповідальність за відмову у проходженні опитування. Також не існує заборони на участь в опитуванні посадової особи консультанта чи адвоката.

GEX_2740

Суддя Вищого адміністративного суду України Наталія Блажівська, поділилася міжнародним досвідом вирішення спорів в сфері ТЦУ, а також розповіла про конкретні кейси і судові рішення з питань ТЦ в судах апеляційної інстанції різних регіонів України (Харківська, Львівська, Запорізька області). Наталія Блажівська висловила думку, що на наступному форумі найімовірніше можна буде обговорювати вже і прецеденти судових рішень Вищого адміністративного і Верховного суду по кейсам ТЦ в Україні.

GEX_2903

Завершальна четверта сесія була насичена практичним кейсами по обґрунтуванню цін в операціях. Модерувала сесію керуючий партнер аудиторської компанії Тетяна Григорян.

Чіткий алгоритм обґрунтування цін в операціях імпорту товарів, що проводяться в рамках групи компаній, а також приклади на базі реальних компаній продемонструвала податковий консультант Міжнародної правничої групи IB Group Анна Шавлюк. Весь процес обґрунтування ціни Анна порадила проводити у такій послідовності: 1) провести функціональний аналіз, 2) визначити сторону, що досліджується, 3) обрати метод ТЦ, 4) здійснити аналіз/вибір зіставних операцій/компаній, 5) провести порівняльний аналіз.

На завершення форуму організатори подякували учасникам та висловили підтримку думки рядку спікерів, які зазначили, що оберти застосування ТЦ зростають щорічно і наступного року буде вже значно більше кейсів та судових прецедентів, які цікаво буде проаналізувати та обговорити.

Повний фотоальбом з форуму можливо переглянути ТУТ.

Сторінка форуму у Facebook.

Репортажі про форум у ЗМІ: 

Відео про форум буде опубліковано найближчим часом.

Програма форуму 

Зв’язатися з нами

Надіслати запит