Про питання «коли платити, де платити, скільки платити, кому і як» та про інше розповів Ярослав Романчук на лекції в межах Школи корпоративного права та / M&A від Lеgal High School

Про міжнародне корпоративне структурування бізнесу як спосіб захисту від посягань третіх осіб у межах першого блоку «Врегулювання корпоративних конфліктів» Школи корпоративного права / M & A розповів слухачам Lеgal High School керуючий партнер Юридичної групи EUCON Ярослав Романчук.

Лектор зазначив, що до 80% світової торгівлі відбувається на операціях в групі компаній, і навів статистику, згідно з якою основними інвесторами України в минулому році були Кіпр, Нідерланди, Великобританія, хоча насправді це були кошти українських компаній, реінвестовані в іноземних юрисдикціях.

Чому українські компанії використовують іноземний елемент при корпоративному структуруванні? Відповідаючи на це питання лектор підкреслив, що це робиться в першу чергу для оптимізації / мінімізації податкового навантаження. Також використання такої юрисдикції допомагало приховати кінцевого бенефіціара компанії, приховуючи таким чином реального власника. Іноземний елемент в структурі груп компаній часто використовувався для реінвестицій, а також для збільшення інвестиційної привабливості бізнес-групи для іноземного інвестора.

Які фактори важливі для вибору іноземної юрисдикції? В першу чергу – відсутність / наявність юрисдикції в «чорному списку» ЄС, ефективні ставки податку на пасивний та інші доходи, наявність конвенції про уникнення подвійного оподаткування з Україною, витрати на утримання компанії (реєстрації, оренда офісу і т.п.), а також специфічні вимоги (ліцензії, концесії, покупка нерухомості і т.п.).

Лектор нагадав слухачам, що наша країна приєдналася до уніфікованих міжнародних правил по оподаткуванню (плану дій BEPS), зобов’язуючись імплементувати мінімальний стандарт (4 пункту з 15-ти). З огляду на приєднання до плану BEPS, в тому числі підписання у межах його імплементації договору MLI, роботу системи автоматичного обміну податковою інформацією і т.д. незабаром потреба в офшорах просто відпаде: податки доведеться платити, а приховування бенефіціара і реальних доходів стане безглуздим і неможливим.

У свою чергу міжнародне корпоративне структурування бізнесу є успішним, оптимальним, універсальним і вигідним інструментом захисту бізнесу від третіх осіб. Показовим є приклад сусідньої Польщі, яка є привабливою для залучення в якості іноземного елемента країною завдяки відкритим бенефіціарам, багатим фінансовим ресурсам і сприятливим умовам інвестування. Так, Польща стала найбільш успішним бенефіціаром фінансування з фондів ЄС в 2014-2020 роках, отримавши понад 111 млрд євро компенсації бізнесу за розвиток інновацій, інвестиції в створення робочих місць, наукових досліджень, сільського господарства, «зеленої» енергетики і т.п.

Лектор радить українському бізнесу вкладати кошти, купуючи або створюючи бізнес в Польщі, що буде, в тому числі, способом захисту від посягань третіх осіб. До того ж для інвесторів в Польщі створено спеціальні економічні зони (СЕЗ), де вони можуть вести бізнес на пільгових умовах. Отримавши дозвіл на роботу в СЕЗ та інвестувавши не менше 100 тис євро, компанія може претендувати на відшкодування від 15% до 70% капітальних витрат, або витрат на оплату праці протягом 2 років.

«Незабаром буде стояти питання не про те, щоб не платити податки, а про те, коли платити, де платити, скільки платити, кому і як», – підкреслив Ярослав Романчук.Партнерство

Нагороди