Заходи по деофшоризації в Україні - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Заходи по деофшоризації в Україні

Як ви знаєте, війна з офшорами в світі активізувалася після фінансової кризи 2008 року. Був розроблений ряд ініціатив: і окремими державами і міжнародними співтовариствами. Основний акцент робився на боротьбу з ухиленням від сплати податків, обмін податковою і фінансовою інформацією, прозорість, розкриття бенефіціарів.

Основними ініціативами по деофшоризації на рівні світової спільноти є заходи з обміну інформацією (Конвенція про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах (Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters) і BEPS – Base Erosion and Profit Shifting, який багато фахівців, називають найбільш фундаментальними змінами в міжнародних податкових правилах. у 2015 році восени цей план був схвалений країнами великої двадцятки. 4 пункту плану (з 15) присвячені трансфертному ціноутворенню. до Конвенції на поточний момент приєдналося 103 держави, в т .ч. і Україна. Однак механізми обміну передбачають наявність двосторонніх або багатосторонніх угод. На даний момент розроблено Багатосторонню угоду компетентних органів про автоматичний обмін, її підписало за останньою інформацією 83 юрисдикції. Україна поки тільки планує таке підписання.

Також не можна не згадати показові податкові спори – в т.ч. з великими корпораціями (останнє з Аррle в Ірландії), скандал з панамським паперами, які спрямовані на те, щоб змусити транснаціональні компанії платити податки.

Безумовно, Україна, не є членом ОЕСР і не входить в групу G20. Однак залишитися осторонь від цих, що набирають обертів, процесів нам просто не дозволять.

Що працює в якості заходів по деофшоризації сьогодні:

  1. З 01.09.2013 діє податкове законодавство в сфері ТЦУ

– контрольованими вважаються операції з пов’язаними особами нерезидентами, нерезидентами з Переліку низькоподаткових юрисдикцій, затвердженого КМУ, продаж товарів через комісіонерів-нерезидентів.

  1. Діє обмеження на операції з офшорами (пп.140.5.4 ПКУ, згідно якого фінансовий результат звітного періоду збільшується на 30% вартості придбаних у таких нерезидентів товарів, робіт, послуг); іншими словами на витрати відноситься тільки 70% вартості.

Уже є прецеденти донарахувань за цією статтею.

До речі, згідно з останнім абзацом цієї статті таке коригування можна не проводити, якщо у платника податків ціна в операції обґрунтована за правилами трансфертного ціноутворення, тобто в документації.

  1. Працює пп.140.2 ПКУ (правило «тонкої капіталізації»).

Зараз це правило передбачає, що платник, у якого сума боргових зобов’язань перед пов’язаними особами-нерезидентами перевищує суму власного капіталу більш ніж в 3,5 випадку (для фінансових установ та компаній, що займаються виключно лізинговою діяльністю – більш ніж в 10 разів), збільшує фінансовий результат до оподаткування на перевищення нарахованих у бухгалтерському обліку відсотків над 50 відсотками показника суми фінансового результату до оподаткування, фінансових витрат і амортизаційних відрахувань.

  1. Діє Положення про порядок здійснення банками аналізу і перевірки документів (інформації) про фінансові операції та їх учасників, затверджене 15.08.2016 р Постановою правління НБУ №369.

Згідно цього документа учасник фінансової операції має реєстрацію в державі, віднесеній Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон / низькоподаткових юрисдикцій проходить додаткову перевірку банку.

Банк може перевіряти документи щодо структури власності, кінцевих бенефіціарів власників, зміст діяльності сторін операції, джерела походження коштів та інше.

  1. Внесення до єдиного державного реєстру інформації про кінцевого вигодонабувача юридичних осіб та кінцевих вигодонабувачів його засновника (Закон України від 10.2014 №1701-VII).

Курс на деофшоризацію декларують сьогодні Президент України і уряд.

Мета, яку планується досягти – поліпшення інвестиційного клімату та протидія ухиленню від сплати податків.

Для досягнення заплановано:

– Підготовка законопроектів про деофшоризацію української економіки;

– приєднання України до багатосторонньої угоди про обмін фінансовою та податковою інформацією;

-поступовий перегляд двосторонніх угод України про уникнення подвійного оподаткування відповідно до принципів ОЕС

– Удосконалення законодавства в сфері трансфертного ціноутворення.

Сьогоднішня наша робота показує, що бізнес починає усвідомлювати неминучість змін і те, що всілякі схеми податкових оптимізацій незабаром кануть в лету. Сьогодні є великий попит на зняття ризиків, пов’язаних з непрозорими структурами і фахівці EUCON вже багатьом компаніям допомогли внести зміни в модель діяльності. Думаю, що своєчасно проведені коригування допоможуть багатьом зберегти конкурентні переваги на ринку в умовах жорсткого регулювання.

Джерело: The Ukrainian Journal of Business Law, жовтень 2016р.

Зв’язатися з нами

Надіслати запит