За участю провідних фахівців ДПА України відбувся семінар - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

За участю провідних фахівців ДПА України відбувся семінар

25 листопада 2010 року у стінах Торгово-промислової палати України відбувся семінар «Земельні відносини в Україні: Особливості правового та податкового регулювання. Судова практика» організований Міжнародним аудиторським союзом та Міжнародним правовим центром «EUCON» за участі представників Державної податкової адміністрації України, Державного Комітету України з земельних ресурсів та суддів Вищого господарського суду України.

В рамках семінару були обговорені актуальні проблеми набуття та розпорядження правами на земельні ділянки, порядок нарахування та сплати земельного податку та орендної плати за землю, податковий облік господарських операцій з земельними ділянками, окремі питання судової практики щодо земельних спорів.

Один з постійних доповідачів на наших семінарах – директор Департаменту масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА України Віктор Косарчук.

– Соцопитування, проведені на замовлення ДПАУ, свідчать про те, що переважна більшість населення України – до 75%, дуже погано розбирається у вітчизняному податковому законодавстві, – заявив на зустрічі зі слухачами семінару представник ДПА. – Саме тому наше відомство, спільно з Мінфіном, Мін’юстом і за підтримки громадських організацій збирається провести для населення серію просвітницьких семінарів і тренінгів по всій країні.

Сьогодні податкова адміністрація посилено працює над створенням «Бібліотеки платника податків», у відомстві готується група фахівців для роботи над «Коментарями» по новому Податковому кодексу, розробляється державна концепція проведення роз’яснювальної роботи з населенням щодо очікуваних змін в податковій сфері, а також в складних питаннях діючої законодавчої бази. Незабаром, обіцяє чиновник, запрацюють консультаційні лінії, буде організовано обговорення проблем на відомчих і громадських форумах.

У якості одного з основних лекторів, на семінар з оподаткування у сфері земельних відносин була запрошена найкращий фахівець по даному питанню ДПАУ Катерина Гривнак, начальник відділу адміністрування платежів за землекористування та місцевих податків і зборів відповідного Департаменту ДПАУ. Саме вона розтлумачила присутнім порядок нарахування та сплати земельного податку та орендної плати за землю.

– Питання оподаткування землі на сьогоднішній момент – дуже непрості. Перш за все, тому, що вони пов’язані з урахуванням земельних ділянок, – пояснює Катерина Гривнак. – А повноту обліку земельних ділянок в державі повинні забезпечити органи земельних ресурсів. Причому, не тільки тих земельних ділянок, які внесені до державного земельного кадастру, а всіх земельних ділянок, наданих суб’єктам підприємницької діяльності або громадянам, які використовують ці землі.

– На перший погляд, здається, що об’єкт оподаткування – земельну ділянку – не сховаєш, його видно. Та й з точки зору оподаткування начебто немає нічого складного: площа землі, об’єкт, суб’єкт, оцінка ділянки – є чи ні, ставка, визначена законом і далі – просте обчислення суми податкового зобов’язання. На практиці все не так-то просто, – зауважила Катерина Богданівна. – Якщо раніше власники і керівники підприємств зовсім не замислювалися над тим, є у них документи на землю чи ні, скільки вони платять земельного податку або орендної плати, то сьогодні ці відрахування дуже істотні. Зауважу, що в цілому по Україні сума надходжень від оподаткування землі складає близько 10 млрд. гривень.

– Плата за землю – це загальнодержавний податок, який у повному обсязі перераховується до місцевих бюджетів, – пояснює фахівець. – З 1 січня 2011 року, згідно з Податковий Кодексом, у разі його прийняття, як земельний податок, так і орендна плата за землю державної та комунальної власності буде перераховуватися по-новому. Якщо сьогодні 25% цього податку відраховується до обласного бюджету, 15% – до районного і 60% залишається в місцевому бюджеті базового рівня, то з наступного року всі кошти будуть надходити на рахунок тієї ради, на балансі якої знаходиться дана земельна ділянка. Податок не буде розщеплюватися, а в повному обсязі буде надходити до місцевого бюджету базового рівня.

– Від чого залежить правильність оподаткування земельної ділянки? Перш за все, від категорії земельної ділянки та її цільового призначення, тобто від умов, на яких ця ділянка була надана суб’єкту господарювання, – пояснює податківець. – Сума податку залежить також від того, де знаходиться ця ділянка – в населеному пункті або за його межами. Природно, правильність нарахування податкового зобов’язання залежить від того, встановлена чи не встановлена нормативно-грошова оцінка даної земельної ділянки. Не секрет, що сьогодні в країні існує проблема з проведенням інвентаризації землі, вона в державі ще не закінчена. За нашими даними, в межах населених пунктів нормативно-грошова оцінка проведена приблизно на 80% територій, а за межами населених пунктів – лише на 4,3%. Саме тому закон поки визначає різне оподаткування землі, в залежності від того встановлена або не встановлена нормативно-грошова оцінка землі.

– Щоб суб’єкт господарювання правильно визначив свої податкові зобов’язання, а юридичні особи, нагадаю, самостійно обчислюють суму земельного податку, суб’єкти господарювання повинні чітко орієнтуватися у вимогах податкового та земельного законодавства, – попереджає чиновник фіскального відомства.

Зустрічаються свої «підводні камені» і в оподаткуванні при операціях із землею. Це – сфера компетентності начальника відділу методології Департаменту адміністрування податку на додану вартість ДПА України Ганни Білоцерківської. Найбільше помилок, вважає вона, при нарахуванні ПДВ.

– При здійсненні господарських операцій з землею на митній території України угоди, природно, обкладається ПДВ, – нагадує заступник директора Департаменту адміністрування податку на додану вартість ДПА України Ганна Білоцерківська. – Разом з тим, відповідно до Закону про ПДВ, передбачені й винятки із загальних правил.

На цьому семінарі виконавчий директор нашої компанії Сергій Васянович більш докладно зупинився на питаннях, пов’язаних з труднощами обліку купівлі-продажу або будь-якого відчуження земельних ділянок у податковій звітності підприємств. Аудитор компанії Жанна Білобловська пояснила тонкощі відображення в податковому звіті орендаря суми відшкодування податку на землю, яку виставляє орендодавець.

– Справа в тому, що на цю тему сьогодні ведеться дуже багато дискусій, є чимало професійних думок з цього приводу і фахівців фіскальних органів, ця тема – найбільш обговорювана і на бухгалтерських форумах, – запевняє Жанна Білобловська. Проте, як зазначила аудитор компанії, єдина схема розв’язання цього питання поки не вироблена.

– Земельне право належить, мабуть, до найскладнішої сфері в юриспруденції, – впевнена Олена Козаченко, заступник начальника юридичного управління Державного комітету України із земельних ресурсів. – Думаю, зі мною погодяться всі практикуючі фахівці. В принципі в Україні є чинний Земельний кодекс. Проте складнощі у правовій площині часто виникають через необізнаність юристів і бухгалтерів про прийняття маси підзаконних нормативно-правових актів, постанов і розпоряджень, що вносять істотні корективи в чинне законодавство.

Наприкінці семінару у присутніх бухгалтерів, директорів та юристів компаній була можливість вступити в діалог зі спеціалістами, поставивши їм низку запитань, що їх цікавили, і отримати кваліфіковані та розгорнуті відповіді фахівців стосовно тонкощів, нюансів та найбільш поширених помилок, що зустрічаються при оподаткуванні землі .

Як заявила керуючий партнер Міжнародного аудиторського союзу Лариса Врублевська: “З лютого 2011-го наша компанія спільно з провідними фахівцями Державної податкової адміністрації приступить до проведення серії семінарів, в ході яких будуть розглянуті всі основні нововведення Податкового кодексу”.

Джерело: www.censor.net.ua;http://www.sta.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=299600&cat_id=45661

Зв’язатися з нами

Надіслати запит