Трансфертне ціноутворення : помилка в розрахунку вартісного критерію - по вартості штрафа - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Трансфертне ціноутворення : помилка в розрахунку вартісного критерію – по вартості штрафа

У разі виявлення факту неподання чи несвоєчасного подання звітності по контрольованим операціям на підприємство накладається штраф у розмірі 300 мінімальних заробітних плат, встановлених на 01 січня звітного року. Сума цього штрафу за неподання звіту за 2015 рік становила 365400 грн., за 2016 рік буде 413400 грн.

За інформацією Дежавної фіскальної служби за підсумками 2015 року під час здійснення моніторингу (2016) було виявлено близько 500 платників подаків, що не відзвітувалися. Багато з тих, хто не здав звіт  припустилися помилки при розрахунку вартісного критерію визнання операцій контрольованими.

Згідно ст.39 ПКУ господарські операції платника податків, що впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток з нерезидентами-пов’язаними особами та нерезидентами, юрисдикції яких знаходяться в переліку, затвердженими КМУ, визнаються контрольованими  якщо одночасно виконуються такі умови:

річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний звітний рік;

обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний звітний рік.

Підприємству за підсумками року важливо правильно розрахувати вартісний критерій, оскільки саме від цього розрахунку залежить чи здійснювались контрольовані операції та чи є необхідність подавати звітність.

Для визначення обсягу річної суми доходи необхідно враховувати доходи від усіх видів діяльності, а не лише від реалізації товарів, робіт (послуг). Це одна з досить поширених помилок. Таким чином для сумарного річного обсягу враховуються: чистий дохід від реалізації продукції, інші операційні доходи, дохід від участі в капіталі, інші фінансові доходи та інші доходи. При цьому не враховуються непрямі податки, якими є : податок на додану вартість, акцизний податок, мито.

Для розрахунку критерію за обсягом господарських операцій платника податків (з кожним контрагентом більше 5 млн. гривень), операції в іноземній валюті враховуються на дату їх здійснення в гривневому еквіваленті, при цьому курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, не враховуються при визначенні обсягу господарських операцій.

Однак, доходи від курсової різниці за відповідний  звітний рік враховуються при визнанні господарських операцій контрольованими при обчисленні річного доходу платника податку (понад 50 млн. гривень).

При розрахунку обсягу господарських операцій з кожним контрагентом необхідно враховувати, що визначальною умовою для визнання операцій контрольованими є вплив таких операцій на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств.  З урахуванням цього, сума наданих (отриманих) кредитів, депозитів, позик, поворотної фінансової допомоги, а також суми внесених (отриманих) у грошовій формі інвестицій не враховуються при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій для цілей трансфертного ціноутворення. При цьому, сума нарахованих процентів (дивідендів) за такими операціями підлягає врахуванню.  Крім того, у розрахунку вартісного критерію враховуються суми наданих (отриманих) інвестицій, внесеної (отриманої) у відмінній від грошової формі, безповоротної фінансової допомоги та отриманих дивідендів.

За умовами зовнішньоекономічних договорів  досить часто відбуваються зміни суми компенсації товару у зв’язку з тим, що продавець надає покупцю знижку (кредит-ноту).  Такі знижки часто надаються за виконання певних встановлених показників чи у разі виявлення недоліків під час поставки. Кредит-ноти  оформлюються  у вигляді додаткової угоди до конкретного договору та визначають суму компенсації вартості товарів.

Оскільки базою для визначення вартісного критерію контрольованих операцій є договірна (контрактна) ціна товару, а кредит-нота змінює визначену договором з нерезидентом вартість поставлених товарів, то при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій обсяг контрольованих операцій обраховується за договірною (контрактною) ціною такого товару з урахуванням змін згідно з наданою нерезидентом кредит-нотою. Тобто сума в кредит-ноті підлягає вирахуванню.

Всі ці умови необхідно враховувати для того, щоб без помилок визначити наявність контрольованих операцій.

Джерело: The Ukrainian Journal of Business Law, листопад, 2016р.

Зв’язатися з нами

Надіслати запит