Підсумки ІІІ Міжнародного форуму «Трансфертне ціноутворення – 2017» - Юридична група Eucon

Ми використовуємо файли cookie для нашого веб-сайту. Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з використанням нами файлів cookie.

Публікації

Підсумки ІІІ Міжнародного форуму «Трансфертне ціноутворення – 2017»

25 травня 2017 року в Києві пройшов ІІІ Міжнародний форум “Трансфертне ціноутворення – 2017”, організований Міжнародним правовим центром EUCON та Міжнародним аудиторським союзом. Співорганізаторами заходу виступили Рада незалежних бухгалтерів та аудиторів і Асоціація податкових радників.

[:]

Цього року форум зібрав близько 130 учасників та був покликаний обговорити проблемні та актуальні питання трансфертного ціноутворення, також  спікери форуму зупинилися на практичних питаннях та документації по ТЦУ.

Відкриваючи форум Ярослав Романчук, керуючий партнер Міжнародного правового центра EUCON, наголосив, що основна мета заходу – це створити комунікаційний майданчик, який би служив не тільки платформою для обміну досвідом, думками та ідеями,  але і став джерелом  донесення проблем, з якими щодня зіштовхується бізнес, до представників державних органів влади.
GEX_7453

В рамках першої панельної дискусії учасники обговорили роль трансфертного ціноутворення в деофшоризації української економіки та шляхи підвищення ефективності контролю держави за прозорістю ціноутворення в зовнішньоекономічній сфері.

В ній взяли участь Євгеній Капінус – заступник Міністра фінансів України, Олена Макеєва – віце-президент «Ради незалежних бухгалтерів і аудиторів», Тетяна Коротка – заступник бізнес-омбудсмена, Михайло Соколов – заступник голови «Всеукраїнської Аграрної Ради», Ярослав Романчук – адвокат, керуючий партнер Міжнародного правового центру EUCON, Лариса Врублевська – аудитор, партнер, керівник практики трансфертне ціноутворення Міжнародного правового центра EUCON.

GEX_7851

В своєму виступі Євгеній Капінус, заступник Міністра фінансів України, зазначив, що Міністерство фінансів  докладає  вагомих зусиль, щоб зробити податкову систему прозорою та зрозумілою і основна мета Міністерства – продовжити тісну співпрацю з громадськістю та бізнесом, адже тільки разом  можна напрацювати якісні рішення і створити гарні умови для розвитку, оскільки інвестиційна привабливість країни безпосередньо залежить від її законодавства.

Тетяна Коротка, заступник бізнес-омбудсмена, звернула увагу, що більшість скарг, які надходять до бізнес-омбудсмена, стосуються роботи ДФС України, зазначивши, що також було декілька скарг пов’язаних з ТЦУ. «Тому виникає необхідність контролювати процес імплементації плану BEPS в Україні,  щоб інтереси бізнесу обов’язково були враховані», – наголосила Тетяна Коротка.

Резюмуючи панельну дискусію Лариса Врублевська, аудитор, партнер, керівник практики МПЦ EUCON, зауважила, що українське законодавство в цілому відповідає світовим стандартам, але потребує технічних правок.

Про вплив світових тенденцій на українське податкове законодавство та перспективи змін розповіла Олена Макеєва, віце-президент «Ради незалежних бухгалтерів і аудиторів», зазначивши, що для вступу України в ОЕСР необхідно виконати обов’язкові кроки плану BEPS.

Про імплементація плану BEPS в частині ТЦУ та його вплив на світове податкове законодавство розповів Ульві Юсіфов, член Комітету експертів ООН з міжнародної співпраці у податкових питаннях. Він відмітив, що існують складнощі з пошуку співставних операцій і визначенням нематеріальних активів, швидше за все, адміністративний тягар на платників зросте, як і кількість спорів з податковими органами.

GEX_8090

Євген Козлов, радник Міністра фінансів України, висвітлив основні зміни в законодавстві ТЦУ, які були прийняти з 01.01.2017, проінформувавши, що на даний момент готується прийняття постанови КМУ про організаційно-правові форми компаній, операції з якими будуть контрольованими.

Народний депутат Тетяна Острікова виступила із доповіддю щодо розширення переліку нерезидентів операції з якими будуть контролюватися. «Розширення переліку нерезидентів операції з якими будуть контролюватися дозволить уникнути зловживання при використанні «на перший погляд респектабельних юрисдикцій», оскільки  операції з найбільшими торговими партнерами (Швейцарія, Великобританія) в даний момент знаходяться поза контролем», – зазначила Тетяна Отсрікова.

GEX_8527

Друга сесія форуму була присвячена підсумкам 2016 року та очікуванням 2017 року в сфері ТЦУ.

Начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту податкового та митного аудиту ДФС України  Микола Мішин зупинився на підсумках попередніх звітних кампаній. «Якщо за перший звітний період було оштрафовано 40 суб’єктів на 9 млн. грн., то за третій сума штрафів зросла в 10 разів. З 12 завершених перевірок сім стосуються експортерів сільгосппродукції. Середній термін перевірок – 6 місяців», –  проінформував Микола Мішин. Також Микола Мішин навів приклад, коли платник податків після отримання запиту на документацію самостійно збільшив дохід на 20 млн. грн., з урахуванням зменшених збитків сплатив податок на прибуток – 1,5 млн. грн. та ПДВ – 4,1 млн. грн.

GEX_8235

Про процедуру попереднього узгодження ціноутворення в контрольованих операціях та можливості її вдосконалення в Україні розповів Олександр Лепетюк, заступник начальника Офісу великих платників податків ДФС України.  На думку Олександра Лепетюка запобігти суперечки з податковим органом зможуть угоди про узгодження ціноутворення в контрольованих операціях. До плюсів такої угоди він відніс: усунення невизначеності, мінімізація ризиків виникнення суперечок, підвищення розуміння співробітниками ціноутворення в певних галузях.

Що необхідно брати до уваги під час вибору найбільш доречного фінансового показника розповіла Жанна Білобловська, аудитор Міжнародного аудиторського союзу, назвавши  складові вибору  фінансового показника: доречність показника, необхідність розглянути  його з точки зору характеру контрольованої операції, наявність повної та достовірної інформації, необхідної для його розрахунку, ступінь зіставності між контрольованими та неконтрольованими операціями.

GEX_8396

В свою чергу Юрій Чеботарь, податковий консультант Міжнародного аудиторського союзу, розповів про критерії відбору порівнянних юридичних осіб та алгоритм пошуку порівнянних компаній. «У законодавстві відсутні процедура пошуку співставних юридичних осіб для ТЦУ. Тому можна звернутися до рекомендацій ОЕСР і Керівництва ООН по ТЦУ. Пошук проводиться по КВЕДам в реєстрі для виявлення потенційно-співставних компаній. При цьому у компанії збитки можуть бути тільки в одному періоді. Крім того, компанія не повинна бути пов’язана з іншими юридичними особами. Рекомендується виключити компанії у випадку, коли одна фізособа є засновником кількох компаній. Після затвердження критеріїв проводиться пошук компаній. Потім в ручному порядку проводиться перевірка інформації про них в Інтернеті (сайти компаній, державні реєстри, публікації і т.д.)», – зауважив Юрій Чеботар.

Аналіз судової практики та актуальні тенденції в цій сфері презентував  адвокат, партнер Міжнародного правового центра  EUCON Євген Петренко.

Спільно з учасниками форуму спікер обговорив визначальні позиції судів при розгляді найбільш поширених категорій спорів з органами ДФС, серед яких, спори щодо віднесення операцій резидента до категорії контрольованих і оскарження наказу про проведення перевірки з питань трансфертного ціноутворення, і відповідальність за неподання / несвоєчасне подання звітності по контрольованим операціями.

Важливим для формування судової практики є справа за позовом платника податків до КМУ з приводу віднесення Швейцарії до низькоподаткових юрисдикцій. Дана країна направила МЗС ноту протесту, вказавши, що вона не відповідає критеріям статті 39 Податкового кодексу України. Пізніше Швейцарія була виключена зі списку КМУ, проте зобов’язання по звітності, які виникли раніше,  для українських компаній залишалися в силі. «Ми вважаємо неприпустимим залучення до відповідальності платника за помилки органів влади», – наголосив адвокат.

GEX_8641

Остання сесія форуму була присвячена практичним питанням і документації по ТЦУ. Лариса Врублевська, партнер, аудитор, керівник практики трансфертного ціноутворення МПЦ EUCON і Юрій Чеботарь, податковий консультант Міжнародного аудиторського союзу, на практичному прикладі розповіли, як можна обґрунтувати рівень цін в операціях придбання товару у нерезидента.

Підсумовуючи сесію, Лариса Врублевська зазначила, що не потрібно використовувати даний приклад як рецепт для подібного типу операцій, його можна використовувати тільки як алгоритм аналізу контрольованої операції в цілому.

GEX_8786

Також серед спікерів форуму були Григорій Ситенко – керівник Групи з юридичних питань, Кластер країн Східної Європи BASF та Микола Хоменко – головний консультант з податків і зборів, Cargill Ukraine та інші.

Закриваючи форум, Ярослав Романчук подякував всім спікерам та учасникам і повідомив, що наступний форум присвячений тематиці трансфертного ціноутворення відбудеться навесні 2018 року.

Відеорепортаж 5 каналу з форуму:


Повний фотозвіт з форуму можна переглянути тут

Програма

Репортажі про форум у ЗМІ:

Газета «Юридична практика»: 1-й репортаж2-й репортаж3-й репортаж4-й репортаж5-й репортаж6-й репортаж7-й репортаж8-й репортаж9-й репортаж 10-й репортаж11-й репортаж12-й репортаж.

Зв’язатися з нами

Надіслати запит